KUŹNIA SMAKÓW

KUŹNIA SMAKÓW
5 grudnia 2023

Karp – 800 lat historii w nowej odsłonie!

Karp to niewątpliwie jeden z najstarszych bohaterów polskich stawów. Przywołuje na myśl nie tylko smak dzieciństwa, ale także głęboko zakorzenioną tradycję, sięgającą aż 800 lat wstecz. Mimo tego wciąż potrafi miło zaskoczyć i oczarować. Stał się nieodłącznym elementem kulinarnych podróży, nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
22 sierpnia 2023

Sos w saszetce – niezbędny dodatek w produktach convenience food

W szybko zmieniającym się świecie poszukiwanie wygody w każdym aspekcie codzienności staje się kluczowe. Dynamiczne tempo życia, zabieganie i brak czasu przekładają się na znaczny wzrost zapotrzebowania na produkty gotowe, które są szybkie, zdrowe i łatwe w przygotowaniu. 

Rozmiar nie ma znaczenia
Oferowane przez nas saszetki mogą mieć dowolny rozmiar i gramaturę. Do produktów płynnych proponujemy wielkość od S do XXL o maksymalnej szerokości do 100 mm i długości 120 mm. Porcje jednostkowe w saszetce mieszczą się w przedziale od 1 g do 150 g.  Dzięki temu producenci mają możliwość elastycznego dostosowania opakowania do konkretnego typu produktu.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
16 sierpnia 2023

Gęsi Pipek - Kulinarna Perełka Kultury Żydowskiej

Królowa jarmarków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Gęsi Pipek zachwyca na polskich festiwalach i kulinarnych jarmarkach. Przygotowywana według tradycyjnych receptur gęsina, przyciąga tłumy smakoszy np. na regionalnym festiwalu w Lelowie (woj. Śląskie), który poświęcony jest kulturze polskiej i żydowskiej. Na wydarzeniu, goście mogą spróbować tradycyjnych smaków, takich jak Ciulim, Czulent oraz oczywiście Gęsi Pipek. To trzy najbardziej znane potrawy, które z dumą prezentują bogactwo kulinarnej tradycji żydowskiej.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
18 kwietnia 2023

Na głód i dla przyjemności – czyli świat przekąsek

Rynek przekąsek obecnie zaskakuje różnorodnością. Przekąski to niemal stały element naszego codziennego jadłospisu, sięgamy po nie, nie tylko na spotkaniach z przyjaciółmi, ale w chwilach pośpiechu, podróży a także niedużego głodu. Producenci oferują wiele wariantów i nowości, by sprostać oczekiwaniom klientów. Utrudniony dostęp do restauracji w pandemii sprawił, że przekąski zyskały znacząco na popularności. Jak ukształtował się po pandemiczny rynek przekąsek?

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
28 marca 2023

MÓZG NA WYSOKICH OBROTACH – O RYBACH I ICH WPŁYWIE NA KONCENTRACJĘ

MÓZG NA WYSOKICH OBROTACH – to jeden z czterech głównych trendów na 2023 rok, ogłoszonych niedawno przez firmę Mintel, eksperta w dziedzinie trendów konsumenckich. 
Z przeprowadzonych przez nich badań wyciągnięto wniosek, zgodnie z którym społeczeństwu zależy na optymalizacji wydajności umysłu w pracy i w domu oraz podczas odpoczynku, chcemy dbać o zdrowy umysł, a za najważniejsze cechy mentalnego dobrostanu uznajemy koncentrację i produktywność. 

 

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
9 lutego 2023

W WIGILIĘ I NA CODZIEŃ – O WARTOŚCIACH KARPIA W DIECIE

Nie sposób ukryć fakt, że karp w większości polskich domów gości na stole jedynie w wigilijny wieczór. Statystyki pokazują, że przeciętnie Polak spożywa w ciągu roku zaledwie 0,6 kg karpia. Dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
1 lutego 2023

Suszone przyprawy i zioła jako źródło ukrytego skażenia mikrobiologicznego.

W temacie suszonych ziół i przypraw znajdziemy wiele informacji dotyczących ich właściwości prozdrowotnych i antyoksydacyjnych. Ciekawym jest fakt, że w procesie suszenia zostaje zahamowany rozwój drobnoustrojów, lecz... nie powoduje on ich całkowitego zniszczenia! 

W poniższym wpisie publikujemy opracowanie doktora hab. inż. Piotra Kulawika o ukrytym skażeniu mikrobiologicznym, zapraszamy do lektury!

 

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
19 października 2022

PROAROMA NATUR PLANT GLAZE - NOWOŚĆ na świąteczny stół

PROAROMA NATUR PLANT GLAZE – CZYSTY SKŁAD

Nowość PROAROMA NATUR PLANT GLAZE, jest to glazura oparta na składnikach bez dodatku „E” do zastosowania na powierzchni wędzonek i kiełbas. Kluczowym składnikiem jest ekstrakt ziołowy, stosowany jako aromat.
Glazura poprawia smak i wygląd produktu gotowego – jednocześnie skracając czas produkcji produktu gotowego.

 

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
27 stycznia 2022

Bo rybka lubi pływać, czyli śledź w karnawałowej odsłonie

W Polsce jedną z ulubionych przekąsek podczas karnawałowych spotkań jest przepyszny śledź. Kochamy delektować się nimi zarówno od święta, jak i na co dzień. A ponieważ uwielbiamy tworzyć niecodzienne połączenia smakowe, dla dopełnienia karnawałowego menu mamy w swoim zanadrzu aromatyczne zalewy i mieszanki smakowo-dekoracyjne.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
22 października 2020

Lubię ostro!

Wywiad z Pawłem Sakowskim, Key Account Managerem

- Wśród różnych trendów opisujących zachowania konsumentów na rynku pojawiają się sezonowe mody na określone smaki. Czy mamy w tej chwili jakiś trend wyjątkowo wyróżniający się na tle innych?

- Jest jeden z trendów wyraźnie zyskujący na popularności już od kilku lat. Pamiętam prognozy na rok 2020 zapowiadające wzrost i rzeczywiście, gdy patrzę na wyniki sprzedaży, to prognozy sprawdziły się! Mówię oczywiście o smaku ostrym!

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
12 października 2020

Boczek - wcale nie taki oczywisty!

Rozmowa z Mariuszem Kolano, Senior Key Account Managerem

- Masz bardzo długie doświadczenie w sektorze mięsnym. Czy możesz opowiedzieć coś o zmianach jakie zauważyłeś w tej branży?

- Kiedy 36 lat temu rozpoczynałem swoją pracę zawodową technologia produkcji wędlin cało mięśniowych była na poziomie technologii tradycyjnej. Bardzo pracochłonna, długotrwała i kosztowna. Nie dysponowaliśmy rozwiązaniami technologicznymi, które pozwoliłyby nam zrekompensować straty powstałe w czasie procesu produkcyjnego, zachowując przy tym wysoką jakość gotowego produktu.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
15 września 2020

Co nas grzeje?

Rozmowa z Katarzyną Bartoszczyk, laborantką

- Jesteś biologiem i chemikiem. Czy fakt, że latem smakują nam inne przyprawy i dodatki smakowe niż jesienią i zimą ma jakieś podstawy naukowe? Czy jest to tylko tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie?

- To wszystko biologia. Latem używamy tego, co możemy znaleźć na krzaczku w ogródku. Pietruszka, mięta, świeża kolendra. Wychodzimy na balkon i już mamy. Oczywiście latem sprawdzają się także inne dodatki, papryka czy pieprz doskonale pasują do letnich dań z grilla czy zimnych deserów, jak np. truskawki z pieprzem. Jednak gdy za oknem coraz bardziej ponuro, o świeże zioła coraz trudniej zmienia się nasz repertuar smaków i sięgamy po bardziej intensywne i ciężkie aromaty korzenne, jak imbir, cynamon czy goździki.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
28 lipca 2020

Kebab moja miłość!

Rozmowa z Cezarym Linke, Key Account Managerem

- Kebab trafił do Polski 20 lat temu i w tym czasie stał się kultowym fast foodem stając na podium obok amerykańskiego hamburgera i włoskiej pizzy.

- Pierwszy bar serwujący kebaba powstał w Polsce w 1998 roku. W ciągu tych 22 lat dorobiliśmy się tysięcy barów i restauracji sprzedających kebaby. Przy czym większość oferty to kebaby „spolszczone”, przystosowane do naszych lokalnych smaków, łączone z typowo polskimi dodatkami jak na przykład ogórki kiszone! Z tureckim oryginałem taka potrawa ma niewiele wspólnego.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
2 lipca 2020

Zioła to nie tylko smak!

Przyprawy – jak nazwa wskazuje przeznaczone są do przyprawiania, nadawania smaku i aromatu potrawom. To jest ich główna podstawowa funkcja, i zgodnie z nią są dobierane i komponowane w najróżniejsze mieszanki smakowe. Są zazwyczaj pochodzenia roślinnego – suszone zioła, warzywa, sproszkowane kłącza, nasiona

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
19 czerwca 2020

Droga mleczna

Rozmowa z Michałem Majchrzakiem, Kay Account Managerem

- Promar kojarzony na co dzień głównie z branżą mięsną. A co z ofertami dla producentów z pozostałych gałęzi przemysłu spożywczego? 

- Promar posiada także rozbudowaną ofertę dla innych branż. Szerokie portfolio naszych produktów pozwala nam pochwalić się wieloma rozwiązaniami które możemy dedykować dla branży mleczarskiej.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
5 czerwca 2020

W oceanie możliwości

Rozmowa z Dorotą Krzemińską, Senior Key Account Managerem

- Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy na temat silnej pozycji polskiego przemysłu rybnego w ujęciu światowym. Czy mogła byś powiedzieć coś więcej, jak to się stało, że Promar znany ze współpracy z branżą mięsną, zwrócił się w kierunku ryb?

- Przełom nastąpił kilka lat temu. Umożliwiło go powstanie nowego zakładu w Zawierciu z działem R&D i zespołem fachowców w zakresie rozwoju smaków.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
25 maja 2020

50 twarzy papryki

Wywiad z Pawłem Sakowskim, Key Account Managerem

- Papryka, obok pieprzu, jest najczęściej używaną przyprawą na świecie. Co decyduje o jej uniwersalności?

- Mówiąc po prostu papryka, dokonujemy ogromnego uproszczenia. Na świecie hodowanych jest kilka tysięcy gatunków papryki. Różnią się, smakiem, aromatem, kolorem i oczywiście poziomem ostrości.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
13 maja 2020

Solanki wysokowydajne - INNOWACJA, EKONOMIA, BEZPIECZEŃSTWO

Rozmowa z Michałem Majchrzakiem, Key Account Managerem

- Temat solanek używanych w przemyśle mięsnym od zawsze budził duże emocje. Ale współczesne środki to jest zupełnie inny typ środków funkcjonalnych, niż te, które były używane jeszcze kilka lat temu.

- Tak, rzeczywiście, środki współcześnie używane w produkcji to jest nowa era solanek. Dzisiaj klient jest o wiele bardziej świadomy swoich wyborów,  zwraca dużą uwagę na skład produktu, wnikliwie czyta etykiety.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
21 kwietnia 2020

Co to jest smak?

Smak jest jednym ze zmysłów, którym odbieramy otaczający nas świat. Jest zmysłem bardzo złożonym, który wciąż nie ma jednolitej definicji. Na pewno nasze doznania smakowe są bardzo ściśle powiązane ze zmysłem węchu, wystarczy niewielki katar i zatkany nos aby znacznie osłabić nasze doznania smakowe. Ale to nie jest jedyne utrudnienie w ścisłym zdefiniowaniu smaku.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
30 marca 2020

Bezpieczne przyprawy – czysta produkcja cz. II

Rozmowa z Łukaszem Kijanką, Zastępcą Kierownika Produkcji

- Niedawno rozpoczęliśmy temat czystości przypraw. Opowiedz proszę, jak wyglądają procedury, gdy surowiec trafia do Promar.

- W naszym zakładzie posiadamy wiele urządzeń do obróbki surowców, m.in. wialnię, separator, krajarkę, młyny tradycyjne, młyn do kriomielenia oraz sterylizator hybrydowy (ciśnieniowo-parowy). Są to maszyny przemysłowe, które w krótkim czasie pozwalają nam oczyścić bądź rozdrobnić duże partie surowców.

CZYTAJ DALEJ