Gęsi Pipek -  Kulinarna Perełka Kultury Żydowskiej

Kuchnia żydowska zachwyca bogactwem smaków, unikalnymi połączeniami składników oraz tradycyjnymi potrawami. Jednym z takich wyjątkowych dań jest Gęsi Pipek.
Pod nazwą Gęsi Pipek kryją się dwa dania. Jedno to gęsie szyjki nadziewane farszem z tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli i mięsa. Drugie natomiast to gęsie żołądki duszone w oleju lub gęsim smalcu z cebulą i czosnkiem. 

Królowa jarmarków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Gęsi Pipek zachwyca na polskich festiwalach i kulinarnych jarmarkach. Przygotowywana według tradycyjnych receptur gęsina, przyciąga tłumy smakoszy np. na regionalnym festiwalu w Lelowie (woj. Śląskie), który poświęcony jest kulturze polskiej i żydowskiej. Na wydarzeniu, goście mogą spróbować tradycyjnych smaków, takich jak Ciulim, Czulent oraz oczywiście Gęsi Pipek. To trzy najbardziej znane potrawy, które z dumą prezentują bogactwo kulinarnej tradycji żydowskiej.

Jura Krakowsko-Częstochowska, w tym okoliczny rejon min. Lelowa czy Zawiercia – w której mieści się nasz Zakład Produkcyjny, to również miejsce, gdzie można delektować się wyśmienitą gęsiną w niejednej restauracji. Gęsi Pipek i inne dania z gęsią w roli głównej to tu nie tylko tradycja, ale także forma sztuki kulinarnej, która zaskakuje różnorodnością dań i smaków. Dzięki swej unikatowej, niezmiennej od setek lat recepturze oraz niezwykłemu smakowi, potrawy te stają się magnesem dla turystów pragnących odkryć także kulinarną magię Jury.

Pluszowa Gęś Pipka przebojem lata 2023

Jak Polska długa i szeroka, w każdym turystycznym zakątku kraju na straganach króluje pluszowa gąska. Okazuje się, że Pipka (takie imię nosi owy sympatyczny ptak) to prawdziwa gęś, która swoją popularność zyskała na TikToku. Jej właściciel na początku 2023 r. zaczął regularnie publikować filmy, ukazujące przygody Pipki nad Jeziorem Tarnobrzeskim i ich niezwykłą relację. Dzięki temu Pipka zyskała ogromną popularność, zwłaszcza wśród najmłodszych i stała się wakacyjnym hitem, wędrując z TikToka wprost na stragany.

Polska gęś doceniana także poza granicami

Gęsina od dawna cieszy się uznaniem na całym świecie, a Polska należy do największych producentów gęsiny w Europie. Przez lata największymi odbiorcami rodzimego mięsa gęsiego byli Niemcy i Francuzi. Jednak w 2018 roku nastąpiła zmiana i na czele listy największych importerów znalazł się Hongkong. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu tym wyjątkowo zdrowym mięsem w Azji.

Również w samym kraju zauważa się wyraźny wzrost krajowej konsumpcji gęsiny. Jeszcze kilka lat temu statystyczny Polak zjadał zaledwie 17 gramów gęsiny rocznie. Obecnie ten wskaźnik znacznie wzrósł i wynosi już ponad 300 gramów rocznie. To aż 20-krotnie większe spożycie tego mięsa w porównaniu do przeszłości! 

Także w PROMAR nie pozostajemy obojętni na fenomen gęsi w naszej ofercie posiadamy szeroką gamę smaków do gęsiny. Zaczynając od sosu do żołądków, poprzez mieszanki przyprawowe min.: smaki do pasztetu, farszu do pierogów, glazury czy przyprawy do pieczonej gęsi.

Podsumowując, Gęsi Pipek to kulinarne arcydzieło kultury żydowskiej, które zachwyca swoim bogactwem smaków i tradycyjnymi recepturami. Gęsina odgrywa istotną rolę podczas polskich świąt i festiwali szczególnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, przyciągając tłumy smakoszy.
Co więcej rosnąca popularność gęsiny zarówno w kraju, jak i za granicą, potwierdza fakt, że kulinarne dziedzictwo Polski jest nadal źródłem zachwytu i inspiracji dla miłośników dobrej kuchni na całym świecie. 

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ