Nie sposób ukryć fakt, że karp w większości polskich domów gości na stole jedynie w wigilijny wieczór. Statystyki pokazują, że przeciętnie Polak spożywa w ciągu roku zaledwie 0,6 kg karpia. Dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?

Naturalny, odżywczy , niskokaloryczny i zdrowy, a w dodatku bogaty w witaminy!

To nasza polska ryba, wybierająca naturalny plankton jako pokarm, dokarmiana głównie ziarnami zbóż. Ryba bez antybiotyków i ciężkich metali, mogąca trafić na nasz stół bez pokonywania tysięcy kilometrów. 

Wartość odżywczą karpia determinują zawarte w nim związki. 

Lekkostrawne białko stanowi aż 17-18% jego mięsa i charakteryzuje się wysoką jakością określoną przez wskaźnik jakości żywieniowej (INQ) na poziomie 4,97, tj. wyższym od INQ jajek oraz produktów mięsnych i mleczarskich! 

Karp jest ponadto źródłem wysokowartościowych tłuszczy – zawiera 2-5% tłuszczów, w tym kwasy tłuszczowe jednonienasycone (MUFA), wielonienasycone (PUFA) i kwasy z rodziny n-3. Porcja 100 g karpia to około 500 mg kwasu tłuszczowego EPA i 233 g kwasu tłuszczowego DHA. Warto wiedzieć, że to właśnie kwasy tłuszczowe ryb efektywniej wbudowują się w naszą plazmę lipidów niż te z suplementów diety. 

W co jeszcze bogata jest ta ryba? Okazuje się, że to naturalne źródło składników mineralnych, takich jak  fosfor, selen i fluor, a także witamin:  A, B1, B2, E i D i PP. Ponadto karp jest doskonałym źródłem żelaza, cynku, wapnia i kolagenu. Co więcej, 100 gram karpia to około 100 kcal – o połowę mniej niż 100 gram wołowiny i aż 4–5 krotnie mniej niż wieprzowiny!  

Dla dzieci, dla sportowców, dla nas wszystkich – dążących do zbilansowanej diety 

Warto wiedzieć, że dla naszych dzieci karp jest szczególnie wartościowy. Zawiera witaminy i związki  niezbędne w ich rozwoju, szczególnie dla procesów widzenia, siatkówki oka oraz układu krążenia, a jego składniki uzupełniają niedobory spowodowane nietolerancją laktozy i białka mleka.

To także idealna ryba dla wszystkich sportowców. Ze względu na zawartość aminokwasów rozgałęzionych oraz antyoksydacyjnych bioaktywnych peptydów pozwala zmniejszyć negatywne skutki  stresu oksydacyjnego. 
 
A co najważniejsze, przyrządzenie karpia wcale nie musi być nudne!  Sushi z karpia przyrządzano w Azji już w II wieku! Coraz częściej pieczemy go w piekarniku, grillujemy, wędzimy lub gotujemy na parze, a nawet dodajemy do pasztetów, gołąbków czy paprykarzy.
 
PROMAR w swojej ofercie posiada szeroką ofertę aromatycznych marynat, różnorodnych posypek i chrupiących crust’ów stworzonych do karpia.

Chętnie pomożemy w wyborze! Zapraszamy do kontaktu! 

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ