KUŹNIA SMAKÓW

KUŹNIA SMAKÓW
21 kwietnia 2020

Co to jest smak?

Smak jest jednym ze zmysłów, którym odbieramy otaczający nas świat. Jest zmysłem bardzo złożonym, który wciąż nie ma jednolitej definicji. Na pewno nasze doznania smakowe są bardzo ściśle powiązane ze zmysłem węchu, wystarczy niewielki katar i zatkany nos aby znacznie osłabić nasze doznania smakowe. Ale to nie jest jedyne utrudnienie w ścisłym zdefiniowaniu smaku.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
30 marca 2020

Bezpieczne przyprawy – czysta produkcja cz. II

Rozmowa z Łukaszem Kijanką, Zastępcą Kierownika Produkcji

- Niedawno rozpoczęliśmy temat czystości przypraw. Opowiedz proszę, jak wyglądają procedury, gdy surowiec trafia do Promar.

- W naszym zakładzie posiadamy wiele urządzeń do obróbki surowców, m.in. wialnię, separator, krajarkę, młyny tradycyjne, młyn do kriomielenia oraz sterylizator hybrydowy (ciśnieniowo-parowy). Są to maszyny przemysłowe, które w krótkim czasie pozwalają nam oczyścić bądź rozdrobnić duże partie surowców.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
10 marca 2020

Czyste przyprawy - bezpieczna produkcja cz. I

Rozmowa z Joanną Toborowicz, Managerem Produktu.

- Co rozumiemy pod pojęciem zanieczyszczeń mówiąc o ziołach i przyprawach?

- Zioła i przyprawy mogą ulec zanieczyszczeniu w drodze pierwotnego skażenia przez drobnoustroje bytujące w glebie, drożdże i pleśnie, toksyny, ferromagnetyki i inne, ale także przez samą glebę, skażoną wodę, powietrze, a nawet odchody ptaków i innych zwierząt.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
18 lutego 2020

Solanka solance nierówna

Rozmowa z Cezarym Czechem, Kierownikiem Działu Rozwoju Środków Funkcjonalnych

- W świadomości konsumentów solanki używane do produkcji wędlin to czyste zło. Czy rzeczywiście tak jest?

- Solanki są używane od stuleci. Przecież tradycyjna metoda peklowania mięsa, to nic innego niż stosowanie solanek zalewowych.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
2 stycznia 2020

Karnawał – czas na przekąski!

Rozpoczynający się karnawał oznacza boom na sprzedaż wytrawnych przekąsek. Sprzedaż chipsów, krakersów, paluszków, orzeszków szybuje na poziom niespotykany w innych miesiącach.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
27 września 2019

Promar dla Przemysłu Rybnego

Rozmowa z Dorotą Krzemińską, Regionalnym Managerem Sprzedaży.

- Jako Regionalny Manager Sprzedaży odpowiedzialny za sprzedaż w Regionie Północnym zwróciłaś szczególną uwagę w kierunku Przemysłu Rybnego. 

- Tak, to było naturalne. Mój region zdecydowanie jest wiodący w tej branży. To chyba naturalne i nikogo nie powinno dziwić.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
23 lipca 2019

Chipsy i snacki – gdy smak jest najważniejszy!

Rynek słonych przekąsek jest ogromny. Aż dwie trzecie konsumentów sięga po takie przekąski przynajmniej raz w tygodniu, a 18 % codziennie

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
11 lipca 2019

Aromatyczne i bezpieczne - Zioła Polskie

Rozmowa z Joanną Toborowicz, Specjalistą ds. Zakupów w Promar

Na polskim rynku jest wielu dostawców przypraw, ziół i suszy warzywnych oferujących towary rozmaitej jakości. Sęk w tym, że zdecydowana większość tych ziół to import z Afryki Północnej czy Azji, a te nie są tak dobre jak uprawiane w Polsce.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
3 kwietnia 2019

Mieszanki smakowe do ryb, na bazie przypraw sterylizowanych

Mikroflora ryb i ich przetworów jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Ze względu na zakres temperatur stosowanych przy procesach przetwórczych ważne jest, by zapewnić produktom końcowym jak najwyższy stopień bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
22 marca 2019

Propuro – majeranek i nać pietruszki

W prawdziwej polskiej kuchni nie powinno zabraknąć dwóch najpopularniejszych ziół: majeranku i nać pietruszki. Są to smaki nie do zastąpienia, nadające charakter wszystkim potrawom.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
18 marca 2019

PROAROMA – marka smaków i aromatów

Druga część rozmowy z Anną Płachetką Kierownikiem Działu Rozwoju Smaków w Promar

Skąd wziął się pomysł na markę Proaroma? Jaka jest jej idea?

Naszym zdaniem żywność powinna sprawiać przyjemność a nie tylko dostarczać składniki pokarmowe. Może to być wspaniałe doświadczenie angażujące wszystkie zmysły. Nie przez przypadek mówi się, że „jemy oczami”.

Obecnie potrafimy zrobić bardzo wiele, żeby uatrakcyjnić jedzenie. I na tym właśnie skupia się Proaroma: żeby „ubrać” produkt w smak, jeść z chęcią, rozkoszować się każdym kęsem – nadawać życiu smak J

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
11 marca 2019

Kriomielenie

Rozmowa z Marcinem Marmajewskim – Dyrektorem handlowym  i Product Managerem w firmie Promar.

Czy mógłbyś nam wyjaśnić czym jest technologia kriomielenia?

Kriomielenie jest technologią mielenia w niskich temperaturach. Aby uzyskać niską temperaturę mielenia należy zastosować odpowiedni czynnik chłodniczy, jakim może być ciekły azot albo dwutlenek węgla. Podstawowym celem tej metody mielenia, jest zatrzymanie w produkcie mielonym jak największej ilości substancji lotnych. Tradycyjna technika mielenia powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła, a co za tym idzie utratę sporej ilości olejków eterycznych. A przecież zależy nam na zachowaniu jak najbogatszego aromatu w mielonych ziołach i przyprawach.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
25 lutego 2019

Świat zapachów - rzeczywistość z mnóstwem niespodzianek

Jeśli, tak jak my, jesteście fanami serii „Chefs table”, doskonale pamiętacie jak Grant Achatz bawi się w Alinea wrażeniami swoich gości. Tu nic nie jest tym czym się wydaje – coś co wygląda jak pomidor jest truskawką i na odwrót. Czysta iluzja! Grant ma w tym istotne ułatwienie…

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
15 lutego 2019

Saszetkowanie

Rozmowa z Radosławem Sychem, Product Managerem ds. Saszetkowania w Promar

Zakład produkcyjny sprzedający dodatki do żywności dla przemysłu spożywczego kojarzy się z dużymi zamówieniami i zbiorczymi, wielokilogramowymi opakowaniami.

Tak, to prawda. Większość naszej produkcji pakowana jest w opakowania, od około pół kilograma wzwyż, aż do 25 kg. Mamy szereg linii pakujących, które w ciągu doby pakują kilkadziesiąt ton mieszanek.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
21 stycznia 2019

Kto stoi za smakiem?

Rozmowa z Anną Płachetką Kierownikiem Działu Rozwoju Smaków Promar.

Zawód kreatora smaku posiada w sobie coś z magii. W strukturze firm działy R&D chronione są wieloma zabezpieczeniami, co tylko pogłębia ciekawość. Kim jest osoba tworząca „smaki”?

Najczęściej pasjonatem. Dobrze, jeśli posiada wykształcenie kierunkowe związane z żywnością, ale nie koniecznie. Wiedza technologiczna daje większą świadomość procesów jakie zachodzą w żywności. Już niejednokrotnie przekonałam się jednak, że działa ona tylko w połączeniu z intuicją kulinarną i głodem wiedzy. I to te cechy decydują o sukcesie w zawodzie.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
17 grudnia 2018

Technologia MIM czyli „Meat in meat”

Rozmowa z Marcinem Marmajewskim – Dyrektorem handlowym  i Product Managerem w firmie Promar.

Jedną z wiodących marek produkowanych przez Promar jest marka PROMASOL.

- Marka Promasol to bardzo obszerne zagadnienie.  Obejmuję ona wszystkie preparaty funkcjonalne używane do produkcji solanek nastrzykowych i zalewowych skierowanych głównie  dla przemysłu mięsnego oraz rybnego. Nasza wiedza,  doświadczenie oraz zespół wyspecjalizowanych pracowników działających w Pionie R&D i Pionie handlowym powodują, iż marka PROMASOL cały czas się rozwija, ewoluuje. Dobrym przykładem mogą być preparaty stosowane do nastrzyku technologią MIM, które pokazują jak na przestrzeni dekady zmieniła się ta technologia.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
4 grudnia 2018

Przyprawy sterylizowane

Rozmowa z Dominiką Gawłowicz-Cebula, Specjalistą w Dziale Rozwoju Smaków

- Co jest podstawą dobrego smaku?

- Przyprawy jako naturalne surowce roślinne, bogate w wyrazisty smak i aromat odgrywają ważną rolę w kompozycji gotowego produktu. Walory wizualne oraz smakowo-zapachowe są zatem bardzo istotne, natomiast podstawą jest żywność bezpieczna dla konsumenta.

CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
1 października 2018

Grillowe szaleństwa 2019

Soczysta karkówka, kiełbaska z chrupiącą skórką, szaszłyk z dodatkiem warzyw – w Polsce uwielbiamy grillować i z przyjemnością oddajemy się temu zajęciu w wolne wiosenne i letnie wieczory. Oczywiście, nie ma pysznych dań z grilla bez odpowiednich przypraw i marynat, dlatego w Promar ciągle kreujemy nowe smaki, które podbijają naturalny smak mięsa i dopieszczają najbardziej wymagające podniebienia.
CZYTAJ DALEJ
KUŹNIA SMAKÓW
1 października 2018

Kebab - za co kochają go Polacy?

Dla Polaków jedzenie jest formą podróżowania. Jedząc pizzę, przenosimy się do Włoch, zamawiając placki z gulaszem, czujemy się jak na Węgrzech, sushi to dla nas forma odkrywania kultury japońskiej, a burgery nieodłącznie kojarzą się nam z Ameryką. Na liście najpopularniejszych dań na kulinarnej mapie Polaków trzeba wspomnieć jeszcze jeden przysmak: kebab.

CZYTAJ DALEJ