Z ŻYCIA FIRMY

Z ŻYCIA FIRMY
26 października 2022

Chwilo trwaj! Biesiadowanie w górach w wydaniu PROMAR

Za nami piękny początek jesieni, którą rozpoczęliśmy... wspólnie! To właśnie w pierwszy piątek października cała załoga
PROMAR spędziła niezapomniany, bezcenny czas w jednym z najwyżej położonych hoteli w górach Beskidu Żywieckiego. 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
11 października 2022

JUBILEUSZ 100-LECIA ISTNIENIA STOWARZYSZENIA RZEŹNIKÓW I WĘDLINIARZY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Cieszymy się że będąc wieloletnim członkiem Stowarzyszenia, mieliśmy ten zaszczyt uczestniczenia w tak wspaniałym Jubileuszu 100- lecia istnienia Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziesięć dekad bogatej historii działalności to niewątpliwie bardzo duży wkład w rozwój przetwórstwa mięsnego w Polsce.
To dzięki między innymi działalności Stowarzyszenia polska żywność cieszy się tak dużym uznaniem na rynku polskim i zagranicznym.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
28 września 2022

VIII Kongres Rybny

4-5 października odbędzie się VIII Kongres Rybny, największe spotkanie przedstawicieli branży przetwórstwa rybnego, akwakultury, rybołówstwa i handlu rybnego oraz dostawców branży rybnej. W tym roku PROMAR ma przyjemność być Partnerem Kongresu. 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
7 lipca 2022

Potrzeby klientów naszym silnikiem napędowym!

W PROMAR od ponad 30 lat dostarczamy klientom z niemal całej Europy, a także z Azji i Australii, dodatki do żywności
i rozwiązania technologiczne dla przemysłu spożywczego.

Nasz ciągły rozwój i liczne inwestycje sprawiły, że jesteśmy  nowoczesnym zakładem produkcyjnym, który łączy tradycję z innowacjami.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
21 czerwca 2022

XVII Mistrzostwa Polski Branży Spożywczej w Tenisie Ziemnym - PROMAR OPEN 2022!

Po dwóch latach przerwy, z przytupem powracamy do naszej tradycji, jaką jest organizacja Turnieju Tenisowego PROMAR OPEN. Tegoroczne XVII Mistrzostwa Polski Branży Spożywczej w Tenisie Ziemnym, odbyły się w dniach 9 i 10 czerwca 2022 r., pod patronatem firm PROMATEC oraz PROMAR.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
24 maja 2022

IFFA 2022 za nami!

IFFA to świetna okazja do inspirujących spotkań, dlatego także PROMARU nie mogło zabraknąć pośród wystawców. Był to już nasz trzeci udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Przez sześć intensywnych dni od 14 do 19 maja wykorzystywaliśmy każdą chwilę targów, by nawiązać nowe kontakty biznesowe, podzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz przedstawić naszą bogatą ofertę smakowych i funkcjonalnych dodatków do żywności. 

 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
12 kwietnia 2022

Wielkie odliczanie do IFFA 2022! PROMAR obecny!

Dla PROMAR będzie to już trzeci udział w targach IFFA. Edycja 2016 była dla nas debiutem. Drugi raz zaprezentowaliśmy się w 2019 r., gdzie pośród ponad 1000 wystawców z 149 krajów całego świata prezentowaliśmy nasze nowości i rozwiązania. Niemal za każdym razem IFFA przyciąga około 63 tysiące zwiedzających i aż 95% z nich jest zadowolonych z udziału w wydarzeniu. 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
19 stycznia 2022

PROMARY 2021 rozdane


Podążając za liczącą już ponad dekadę tradycją, Zarząd PROMAR z początkiem stycznia wręczył wyjątkowe Statuetki PROMARY 2021 będących wyrazem wdzięczności za budującą postawę i zaangażowanie w mijającym roku.

 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
17 grudnia 2021

Panel sensoryczny PROMAR, czyli zmysły pod kontrolą

Analiza sensoryczna jest dziedziną analityki, która zmysły traktuje jako aparat pomiarowy przy zachowaniu odpowiednich warunków do oceny, a także wymagań, jakie muszą spełniać osoby przeprowadzające badanie. W ocenie biorą udział zmysły: wzroku, dotyku, węchu, smaku i słuchu, za pomocą których definiuje się konsystencję, zapach, teksturę, wygląd zewnętrzny czy smakowitość – sumę wrażeń smakowo-zapachowo-czuciowych. To właśnie one wpływają na atrakcyjność sensoryczną produktu. Badania przeprowadza zespół oceniający, czyli tzw. panel sensoryczny. Są to wybrane osoby o szczególnych predyspozycjach, których wrażliwość sensoryczna jest na wyjątkowo wysokim poziomie. 

 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
31 stycznia 2022

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa, której zamysłem jest zbieranie funduszy na zakup sprzętów medycznych ratujących zdrowie i życie dzieci oraz seniorów. Jest ona szczególnie bliską sercom całego naszego zespołu PROMAR akcją, którą z wielkim zaangażowaniem wspieramy już 20. rok z rzędu. Tegoroczny finał zorganizowano w szczytnym celu zebrania pieniędzy na zapewnienie najwyższego standardu diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Bo gramy do końca świata i jeden dzień dłużej! WOŚP w PROMAR

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
13 grudnia 2021

Razem możemy więcej! Dołączamy do Szlachetnej Paczki

W PROMAR podobnie jak w wielu innych polskich firmach - wychodzimy o krok dalej, chcąc wesprzeć tych najbardziej potrzebujących i pozwolić im poczuć prawdziwą Magię Świąt. 
Z radością i zapałem informujemy, że w tym roku dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka i wsparliśmy mamę wychowującą dwóch małych synów.

 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
24 września 2021

Wizyta uczestników ICoMST 2021 w PROMARZE w Zawierciu!

W dniach 23-27 sierpnia 2021 odbył się 67 Kongres ICoMST – International Congress of Meat Science and Technology
PROMAR jako partner wydarzenia dla uczestników biorących udział w kongresie zorganizował spotkanie. Kilkuosobowa grupa przedstawicieli z Francji, Belgi, Polski i Dani 25 sierpnia odwiedziła niedawno oddane do użytku Centrum Badań i Rozwoju, zlokalizowane w siedzibie firmy w Zawierciu. 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
13 września 2021

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Nową Halę Magazynową.

9 września 2021r. w naszym zakładzie w Zawierciu miała miejsce kolejna, bardzo ważna uroczystość, jaką było podpisanie Aktu Erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod naszą Nową Halę Magazynową. 
 
Uroczysty Akt Erekcyjny podpisali: w imieniu Grupy Poly-Clip – Frank Niedecker, Dr. Andrea Stopper, Dr. Joachim Meyrahn, w imieniu PROMAR – Andrzej Marchewka i Krzysztof Zając oraz w imieniu firmy wykonawczej CONCRET – Zbigniew Boczkowski. Budynek poświęcił Ks. dr Henryk Niemiec z parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli. 

 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
9 lutego 2021

Kilka słów o eksporcie

Rozmowa z Arturem Machnaczem, Export Managerem

- Zajmujesz się eksportem w bardzo szerokim zakresie. Nie masz ustalonego jednego, w miarę jednorodnego rynku, którym się opiekujesz?

- Tak, rzeczywiście. Jeszcze niedawno działałem głownie na wschodzie. Obecnie bardzo aktywnie współpracuję z naszymi bliskimi sąsiadami jak Pybałtyki (Litwa, Łotwa i Estonia). Ale jakiś czas temu ruszyłem w Europę a nawet zdecydowanie dalej.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
3 lutego 2021

Opakowania szyte na miarę

Rozmowa z Tomaszem Pietkiewiczem, Kierownikiem Produkcji.

- Promar jest producentem dodatków do żywności. Jak wygląda logistyka pakowania i w jaki sposób klienci otrzymują od Promar swoje zamówienia?

- Staramy się spełniać oczekiwania klientów i z założenia jesteśmy elastyczni. Pomaga nam w tym wdrożona na produkcji koncepcja zarządzania QRM (Quick Response Manufacturing). Oczywiście, najmniej problemów sprawia nam pakowanie w opakowania standardowe, np. 1; 2; 5; 10; 15; 20 czy 25 kilogramowe. Im większe, tym lepiej. Jednak w zależności od zapotrzebowania, jesteśmy w stanie spakować niestandardowe gramatury.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
8 grudnia 2020

Promar wspiera młodych sportowców

Znaczenie aktywności sportowej jest Promarze od zawsze bardzo mocno podkreślane. Na różnych poziomach działalności organizacji i przy różnych okazjach.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
25 listopada 2020

Smaki Wikingów, czyli o eksporcie do Skandynawii

Rozmowa z Dawidem Marmajewskim, Key Account Managerem

- Jesteś odpowiedzialny za eksport na rynek północny. Są to przede wszystkim kraje skandynawskie?

- W 70 procentach skupiony jestem na krajach skandynawskich. W mniejszym zakresie obsługuję też niektóre kraje Europy zachodniej oraz klientów z obu Ameryk.
 

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
5 listopada 2020

Panele sensoryczne

Rozmowa z Aleksandrą Rudy, Specjalistką do spraw rozwoju mieszanek smakowych

- Panel Sensoryczny brzmi tajemniczo. Co to takiego jest?

- Panel sensoryczny to po prostu zespół oceniający. Jest to grupa osób o określonych predyspozycjach, charakteryzująca się wysoką wrażliwością sensoryczną. Ogólnie rzecz biorąc taki zespół przygotowany jest do oceny cech jakościowych produktu za pomocą zmysłów.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
4 sierpnia 2020

#Gaszyn Challenge - czyli Promar dla Hani!

Wszystko zaczęło się 18 maja 2020 gdy strażak z OSP Gaszyn, druh Marcin Topór umieścił w sieci swój filmik, w którym nominował do challengu i wzywał do wpłat na rzecz Wojtusia chorego na rdzeniowy zanik mięśni.

CZYTAJ DALEJ
Z ŻYCIA FIRMY
6 kwietnia 2020

Drobne, ale bardzo ważne

Rozmowa z Izabelą Seweryn, Liderem Wydziału Produkcji Próbek

- Promar jest firmą obsługującą największe zakłady z branży spożywczej. Transporty wyjeżdżające do klientów mierzone są tonami. Ale wśród wielu działów i pionów ukryty jest jeden o zupełnie innym charakterze.

- Tak to prawda. Jesteśmy Wydziałem Produkcji Próbek – jak sama nazwa wskazuje, operujemy zupełnie innymi ilościami. Maksymalna wielkość partii produkowana w naszym wydziale to 20 kg.

CZYTAJ DALEJ