MÓZG NA WYSOKICH OBROTACH – to jeden z czterech głównych trendów na 2023 rok, ogłoszonych niedawno przez firmę Mintel, eksperta w dziedzinie trendów konsumenckich. 
Z przeprowadzonych przez nich badań wyciągnięto wniosek, zgodnie z którym społeczeństwu zależy na optymalizacji wydajności umysłu w pracy i w domu oraz podczas odpoczynku, chcemy dbać o zdrowy umysł, a za najważniejsze cechy mentalnego dobrostanu uznajemy koncentrację i produktywność. 

To właśnie dlatego zaczynamy szukać rozwiązań, które pozwolą nam na pełne wykorzystanie potencjału mózgu i wspomogą jego pracę. Wśród poszukiwań skupiamy się przede wszystkim na naszej diecie.
Dlaczego warto włączyć do niej ryby i jakie korzyści dla zdrowia mózgu niesie ze sobą ich spożywanie? 

Od dawna mówi się o tym, że ryby to zdrowy i niezbędny składnik zbilansowanej diety. Zawdzięczają to przede wszystkim swoim składnikom i właściwościom. Pozytywnie wpływają na pracę naszych jelit, wspierają odporność i koncentrację. 

Przykładowo bogaty w białko DORSZ, źródło witaminy B12, B6, tiaminy, niacyny, a także selenu, fosforu i potasu wspomaga pracę ludzkiego mózgu, ponadto zapobiega zaburzeniom funkcji poznawczych u osób starszych.

Z kolei ŁOSOŚ, skarbnica witamin grupy B, A i E czy D oraz szeregu minerałów (potasu, fosforu, selenu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku, fluoru, jodu i niacyny) jest polecanym budulcem podczas rozwoju mózgu. Co więcej, zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają jego pracę i przeciwdziałają schorzeniom, między innymi Alzheimerowi.
Zawierająca niemal dwa razy więcej od łososia kwasów Omega-3 makrela, będąca jednocześnie źródłem wielu witamin i składników mineralnych wspomaga zachowanie sprawności intelektualnej i zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji. Jednocześnie jej spożywanie podnosi poziom serotoniny i dopaminy, co obniża niepokój i stres poprawiając samopoczucie.  

Dostarczający pełnowartościowego białka PSTRĄG to także kopalnia witamin i mikroelementów, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe Omega-3 pozwalają radzić sobie ze stresem, zwiększają zdolności poznawcze mózgu i optymalizują jego pracę. 

Co więcej, sport jakim jest wędkarstwo, zapewnia odpoczynek na świeżym powietrzu, wyciszenie na łonie natury w ciszy i spokoju. Pośród szumiących drzew, w ciszy stawu czy jeziora, z dala od miasta i służbowych trosk możemy na chwilę się zatrzymać, oczyścić głowę z natłoku myśli i zrelaksować.

Poza dobroczynnymi właściwościami ryb warto wspomnieć o ich walorach smakowych. Nie od dziś wiemy, że ryby są pełne smaku i aromatu, a ich odpowiednie przyrządzenie zapewnia wysoko cenioną delikatność i soczystość mięsa. 

PROMAR w swojej ofercie proponuje szeroki wachlarz naturalnych, różnobarwnych mieszanek i crustów, stertylizowane zioła, marynaty, posypki, przyprawy, a także gotowe sosy, idealnie komponujące się z daniami rybnymi.

Znajdziecie u nas także ryby w alginianach, o których pisaliśmy więcej w artykule: RYBA SZCĘŚCIA I ZDROWIA CI DODA  

Zadbaj z PROMAR o zdrowy i wydajny umysł! 

Zapraszamy do kontaktu!

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ