Zbliża się Wielkanoc - wyjątkowy czas, gdy stoły uginają się pod ciężarem smakowitych potraw. Przy tej okazji warto przyjrzeć się różnorodności kulinarnej tradycji wielkanocnej, zarówno w Polsce, jak i w innych częściach Europy. 

Polska Tradycja Wielkanocna
W Polsce Wielkanoc to czas spotkań w gronie rodziny przy świątecznym stole. Tradycyjne potrawy odzwierciedlają lokalne smaki i kulturowe dziedzictwo. Na stołach królują jajka - symbol odrodzenia, które są nieodłącznym elementem większości dań. Nie mniej popularny jest chrzan, rzeżucha, żurek z kiełbasą, mazurek czy babka. Jednak nasze kulinarne bogactwo, jest zdecydowanie bardziej zróżnicowane i zaskakujące w zależności od regionu.

W Małopolsce jedną z najważniejszych potraw jest chrzanówka lanckorońska - zupa ze świeżo utartego chrzanu, wędlin, mięs i warzyw, podawana z jajkiem. Inny przykład to strząska, czyli masa z pokrojonych wędlin, jajek, chrzanu i przypraw. Na Podhalu popularna jest sorda, góralska wersja zupy chrzanowej podawana na obiad w niedzielę wielkanocną. Jej nieodłącznym dodatkiem są jajka, wędliny i biała kiełbasa. Na Śląsku królują drożdżowe bułeczki - buchty oraz kołacze i strucle. Popularny jest także święcelnik, czyli ciasto drożdżowe.  Z kolei na Śląsku Cieszyńskim popularny jest murzin, czyli chleb wypełniony kawałkami szynki, boczku i kiełbasy.

Nieco dalej, w województwie świętokrzyskim króluje tradycyjna kiełbasa - dzionie, przypominająca wieprzową pasztetową lub kaszankę. Kaszubski przysmak to zylc, czyli galareta z siekanych wieprzowych nóżek i włoszczyzny. Na Kujawach swoją specjalną odmianę ma żurek - żur kujawski. Jest to gęsta zupa, gotowana na żytnim zakwasie, podawana z jajkiem, białą kiełbasą i ziemniakami. Na Pomorzu tradycyjnym wielkanocnym przysmakiem jest szynka w cieście oraz marchewny kuch czyli ciasto z marchwi, mąki i wody.  Z kolei w Wielkopolsce popularna jest cielęcina z czosnkiem oraz galareta z wieprzowych nóżek - studzienina. 

Wielkanocne Zwyczaje Kulinarnie za Granicą
Wielkanoc to różnorodność smaków i tradycji na całym świecie. Każdy kraj ma swój świąteczny smak, skrywający bogactwo kulturowe, które warto poznać i docenić.

W Grecji króluje magiritsa - zupa z podrobów owczych, a we Włoszech tort pasqualina, czyli placek z kruchego ciasta ze szpinakiem i ugotowanym jajkiem. Na hiszpańskich stołach wielkanocnych nie może zabraknąć gulaszu z ciecierzycy z ziemniakami, szpinakiem pomidorami, cebulą i czosnkiem. Przysmakiem Niemców jest pieczeń z barana, a Francuzi mają swoje ciasto czekoladowe nid de pâques, wypełnione w środku czekoladowymi jajkami.

Wielkanocne danie z Norwegii to lammestek, czyli pieczona jagnicina z rozmarynem, tymiankiem i czosnkiem oraz kozim serem. Tuż obok – w Szwecji popularne danie to köttbullar, czyli smażone lub pieczone wołowe lub wołowo-wieprzowe i jagnięce kulki z mięsa mielonego. Austriacy zajadają osterschinken - wędlinę z wędzonego boczku, karkówki, cebuli i czosnku, a Litwini serwują szpekuchy - pierożki drożdżowe nadziewane boczkiem i cebulą.

Jak Europa długa i szeroka, na lokalnych stołach można znaleźć niespotykane dotąd potrawy, a wymienione w tekście dania to tylko wierzchołek tego kulinarnego bogactwa. W końcu co kraj  to obyczaj (a nawet, co region!). Mimo, że wielkanocne zwyczaje kulinarne znacznie wykraczają poza tradycyjną „święconkę”, to jednak jajka, wędliny czy żurek z białą kiełbasą królują na świątecznym stole.

PROMAR spełnia oczekiwania klientów, dostarczając produkty, które podkreślają historię, tradycję i różnorodność. Nasza oferta nie tylko uwzględnia lokalne upodobania smakowe, ale także odzwierciedla globalne trendy kulinarne, co przekłada się na niepowtarzalne doznania kulinarno-smakowe.


Zapraszamy do kontaktu!

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ