Karp to niewątpliwie jeden z najstarszych bohaterów polskich stawów. Przywołuje na myśl nie tylko smak dzieciństwa, ale także głęboko zakorzenioną tradycję, sięgającą aż 800 lat wstecz. Mimo tego wciąż potrafi miło zaskoczyć i oczarować. Stał się nieodłącznym elementem kulinarnych podróży, nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok.

Historia skryta w każdym kęsie
Historia karpia na polskich ziemiach sięga aż średniowiecza. Szlachta, magnateria, władcy - wszyscy zajadali się nim na ucztach. Za jego wyjątkowym, unikalnym i ponadczasowym smakiem, niewątpliwie kryje się sposób jego hodowli, niemal niezmienny od 800 lat. Ryba rośnie naturalnie, w spokojnym tempie przez 3 lata, co sprawia, że jest rodzimym reprezentantem trendu SLOW FOOD. Warto podkreślić, że jest hodowana w polskich stawach, dzięki czemu nie musi pokonywać długich dystansów, by znaleźć się na naszych stołach. Zwykle pochodzi z lokalnych, niewielkich hodowli i jest dostępny przez cały rok. 

Kulinarna ewolucja karpia
Odkrywanie karpia to podróż w czasie i przestrzeni. Jeszcze nie tak dawno uważany za rybę sezonową, zarezerwowaną wyłącznie na Bożonarodzeniową Wigilię. Teraz, na szczęście, powraca na stoły, na których gości przez cały rok. Serwowany jest na grillach, rodzinnych spotkaniach, a także wykwintnych bankietach. 
W tradycyjnej formie karpia smażymy na oleju  lub pieczemy. Jednak coraz częściej przełamujemy rutynę, serwując go w zupełnie nowym obliczu. Idealnie smakuje w panierce, która charakteryzuje się bardzo dobrą adhezją, chrupką strukturą oraz ciekawym smakiem. PROMAR szczególnie poleca karpia w naszych nowych złocisto-chrupiących panierach i tempurach. W efekcie otrzymujemy pyszną, soczystą rybę w środku, przyjemnie chrupiącą na zewnątrz.  

W dzisiejszych czasach dostępne mamy filety, płaty, tuszki, dzwonki, tak szeroki wybór potrafi trafić w gusta każdego smakosza. Jego delikatny aromat i soczyste mięso doskonale komponują się z sezonowymi warzywami, owocami, a nawet eksperymentalnymi daniami z różnych zakątków świata. Jest częstym składnikiem amerykańskich burgerów, japońskiego sushi czy orientalnych koftów. To ryba, która otwiera przed nami kulinarne horyzonty i inspiruje do kreatywnego gotowania. 

Zdrowy rarytas na talerzu
Nie zapominajmy o zdrowotnych aspektach karpia. Białko, kolagen, żelazo, sód, potas, cynk i kwasy tłuszczowe Omega-3 to tylko kilka jego składników niezbędnych dla zdrowia. 
Ponadto jest bogaty w witaminy A, C, D, E, K oraz z grupy B. Dzięki licznej zawartości składników odżywczych jest niemałą konkurencją dla dorsza i łososia. Warto też podkreślić, że nasz polski karp zawiera aż 3,5 razy więcej wapnia niż norweski łosoś! 

Przyglądając się historii karpia w Polsce, możemy dostrzec, jak przez 800 lat stawał się integralną częścią naszej kultury kulinarnej. Mimo bogatej tradycji nie nudzi nas i nadal skrywa w sobie ogromny potencjał. Przeżył swego rodzaju rewolucję kulinarnej świadomości - jest zarówno symbolem Świąt, smaków dzieciństwa i przedstawicielem trendu Nostalgia Food, jak i niekończącym się źródłem inspiracji dla współczesnych smakoszy. 

W ofercie PROMAR posiadamy szeroką ofertę aromatycznych marynat, różnorodnych posypek i chrupiących crust’ów stworzonych do karpia.
Zapraszamy do kontaktu. 

 

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ