Rozmowa z Radosławem Sychem, Product Managerem ds. Saszetkowania

Zakład produkcyjny sprzedający dodatki do żywności dla przemysłu spożywczego kojarzy się z dużymi zamówieniami i zbiorczymi, wielokilogramowymi opakowaniami.

Tak, to prawda. Większość naszej produkcji pakowana jest w opakowania, od około pół kilograma wzwyż, aż do 25 kg. Mamy szereg linii pakujących, które w ciągu doby pakują kilkadziesiąt ton mieszanek

Ale w Promarze, oprócz tych dużych linii pakujących, funkcjonuje od niedawna linia zupełnie odmienna. Skąd pomysł na linię do saszetkowania?

Zakup linii do saszetkowania to nic innego jak odpowiedź na potrzeby naszych klientów. Nową linią uzupełniliśmy nasz park maszynowy i daliśmy klientom możliwość zapakowania naszych produktów w mniejsze niż do tej pory opakowania jednostkowe. Klienci zgłaszali się do nas z takimi pytaniami w związku z coraz bardziej zauważalną tendencja producentów żywności do rozwoju produktów typu convenience foods. Ponieważ Promar zawsze uważnie wsłuchuje się w głosy odbiorców i stara się elastycznie odpowiadać na zapotrzebowanie rynku, stało się dla nas oczywiste, że musimy zaspokoić tą potrzebę i rozpocząć pakowanie niewielkich jednostkowych porcji naszych przypraw.

Czym w takim razie różni się produkcja na linii saszetkującej  od dotychczasowej produkcji?

Do pewnego momentu niczym. Wszystkie nasze mieszanki przypraw przygotowywane są z taką samą starannością z obowiązywaniem wszystkich standardów BRC czy IFS. Różnica jest na etapie samego pakowania. Musimy pamiętać, że porcja jednostkowa w saszetce jest bardzo niewielka, mówimy o wadze od 3 gramów. A ponieważ saszetka przez nas zapakowana jest elementem produktu gotowego, który trafia bezpośrednio na półki sklepowe, dużą wagę musimy przykładać do jakości jej wyglądu i estetyki.

Można zatem rozumieć, że taką saszetkę trzeba zaprojektować?

Tak, dokładnie. Saszetka sama w sobie stanowi wartość dodaną do produktu, a powierzchnia saszetki stanowi nośnik, na który możemy nanieść praktycznie dowolną grafikę czy treść. Sam projekt graficzny tj. kolory, treść zostaje raczej po stronie marketingowej klienta, jednakże my ze swojej strony również możemy wesprzeć klienta w tym aspekcie. Oczywiście pozostają jeszcze wszystkie kwestie techniczne jak np. dobór najbardziej odpowiedniej dla danego produktu struktury laminatu, jego grubości, optymalizacja wielkości opakowania, ilość zgrzewów itd.

Gdzie możemy spotkać saszetki pakowane przez Promar?

Generalnie kilku gramowe saszetki z przyprawami i sosami można spotkać najczęściej jako dodatek do dań takich jak: warzywa na patelnie, dania z makaronami, kaszami, dania kuchni azjatyckiej, nuggetsy z kurczaka. Pomysłów i możliwości jest wiele. My również chętnie bierzemy udział w rozwoju nowych produktów. Nasz dział R&D współpracując z klientami opracowuje przepisy na nowe dania i nowe dodatki, które potem można znaleźć na półkach sklepowych.

Dziękuję za rozmowę.

udostępnij udostępnij

Radosław Sych, Product Manager ds. Saszetkowania
Radosław Sych, Product Manager ds. Saszetkowania

CZYTAJ RÓWNIEŻ