Czy branża rybna stanęła u progu kryzysu po 25 latach wyjątkowego rozwoju? Czy wkrótce czeka nas recesja? O problemach, które pojawiły się w branży oraz o wprowadzanych innowacjach rozmawialiśmy podczas październikowego, 8. Kongresu Rybnego w Gdyni.
Trudno nie zgodzić się z faktem, że aktualne otoczenie makroekonomiczne nie sprzyja rozwojowi – wojna na Ukrainie i zaburzone popandemiczne łańcuchy dostaw to nie lada wyzwanie dla wielu sektorów gospodarki, w tym dla sektora rybnego.
Jak wynika z przedstawionych na Kongresie badań rentowność operacyjna przedsiębiorstw branży rybnej już w 2021 roku uległa pogorszeniu i była niższa niż w całej branży spożywczej (3,19% ver. 4,30%).
Sektor rybny jest zaniepokojony również sytuacją małych przedsiębiorstw, w których wydajność pracy na 1 zatrudnionego jest ponad dwukrotnie niższa niż w średnich i dużych przedsiębiorstwach.
Co więcej, wciąż rosnąca inflacja odbija się na zakupach ryb i produktów rybnych. Wysoka cena zaczyna być barierą zakupową, a wzrosty cen kosztów produkcji nie pozwalają na jej obniżenie. W okresie od stycznia do kwietnia 2022 przeciętny poziom cen ryb na rynkach światowych był o 24,5% wyższy niż przed rokiem, a ryby białe zdrożały aż o 59% r/r.
W wyniku tych zmian w I półroczu 2022 nastąpił spadek produkcji w dużych firmach rybnych o blisko 6%, a o 12% zmniejszył się eksport ryb i produktów rybnych. Ponadto GUS szacuje spadek spożycia ryb i produktów rybnych przez gospodarstwa domowe aż o 16% (spożycie to w ubiegłym roku osiągnęło rekordową wysokość 14,18 kg per capita).
W dobie rosnących cen i kosztów prelegenci przedstawili sposoby efektywnego gospodarowania zasobami, w szczególności wodą i prądem. Nie zabrakło tematu środowiska, przypomnienia celów ONZ i UE zmierzających do zrównoważonej produkcji, w tym rybołówstwa, przy zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości. Poruszono zainteresowanie konsumentów rybami z eco-certyfikatem oraz omówiono system Nutriscore na tle produktów rybnych.
Także prelegenci PROMAR wystąpili podczas Kongresu. Dorota Krzemińska Zastępca Generalnego Dyrektora Sprzedaży oraz doktor hab. inż. Piotr Kulawik, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprezentowali wyniki dotyczące ponad dwu letnich badań dotyczących sterylizacji suszonej cebuli i czosnku wdrożoną przez PROMAR.
Doceniamy możliwość spotkań i wymiany informacji, szczególnie w tak trudnym dla branży okresie. Kongres utwierdził nas w przekonaniu, że pomimo barier potencjał rozwojowy sektora rybnego wciąż jest wysoki.
Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z Kongresu, którą prezentujemy w poniższym załączniku.
Źródło: Magazyn Przemysłu Rybnego nr 5 (149) / 2022
Fot. Piotr Manasterski
udostępnij udostępnij
CZYTAJ RÓWNIEŻ
14 czerwca 2024
10 czerwca 2024
11 stycznia 2023
6 grudnia 2022