Rozmowa z Agatą Milińską, Kay Account Managerem

- Pracujesz na stanowisku Account Managera, oznacza to, że zajmujesz strategiczne miejsce łącznika pomiędzy klientem a różnymi pionami Promaru. Musisz mieć wiedzę na temat produktów, technologii, ale też trendów, nowinek w branży, wszystkiego co się dzieje na rynku.

- To jest działanie dwukierunkowe. Reprezentuję firmę przed klientem, ale jednocześnie dbam o jak najpełniejsze zaspokojenie jego potrzeb. Muszę je jak najdokładniej poznać, tak aby móc bardzo precyzyjnie przekazać w naszym R&D, Centrum Aplikacyjnymi. I oczywiście równocześnie cały czas śledzić nowinki. Bo żaden produkt wprowadzany na rynek nie jest zawieszony w próżni, każdy jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie i trendy.

- Czy klienci zawsze wiedzą czego oczekują? Czy potrafią to sprecyzować?

- Tu bywa różnie. Są tacy, którzy oczywiście wiedzą, i tu nasza rola kończy się na sprzedaży tego czego od nas oczekują. Ale też są tacy, którzy rozwijając portfolio swoich produktów oczekują inspiracji, a często wręcz przedstawienia gotowego rozwiązania, czyli produktu wraz z funkcją i smakiem. Praca dla takich klientów wiąże się oczywiście z koniecznością posiadania ogromnej wiedzy o rynku i o trendach – tych aktualnych i tych nadchodzących.

- Jak takie trendy są identyfikowane?

- Trzeba uważnie śledzić wszystko co się dzieje w branży spożywczej – rozumianej bardzo szeroko. Czyli interesują nas wszystkie nowinki wprowadzane w restauracjach na całym świecie, raporty publikowane przez portale branżowe, raporty z badań najróżniejszych ośrodków badawczych, dane spływające z portalu Mintel, konferencje i pisma branżowe, ale też nasze wewnętrzne reasercze jakie robimy dla potrzeb naszych i naszych klientów. Każdy z produktów projektowanych przez Promar stoi na bardzo solidnej podbudowie teoretycznej!

- Czy możesz coś opowiedzieć o najważniejszych trendach 2020 na rynku spożywczym?

- Na początku, chciałam zaznaczyć, że trend, to jest kierunek, który może trwać przez kilka sezonów. To nie jest tak, że co roku mamy nowe, zupełnie inne trendy. Co roku pojawiają się nowe mody, nowe kierunki, ale zanim wyewoluują w trend musi minąć jakiś czas.
Czyli pierwszym takim stałym od jakiegoś czasu trendem jest nacisk na zdrową dietę. Jakiś czas temu zdrowa dieta  była utożsamiana z dbaniem o wagę, aktualnie rozumiemy ją jako dietę budującą odporność, bogatą w białko, zdrowe tłuszcze, błonnik. Dużym wyzwaniem dla działów R&D jest znalezienie równowagi pomiędzy kwestami zdrowotnymi i smakowymi. Ale udaje się, i ten trend wkroczył do każdej podkategorii, a w tym roku zaczyna być widoczny nawet w kategorii tak słabo kojarzonej ze zdrowiem jak przekąski, chipsy i snacki.
Kolejnym trendem o którym mówi się od jakiegoś czasu to trend do rezygnacji z mięsa, czyli wegetarianizm lub radykalniejszy weganizm. Ale o ile one stanowią niewielki procent rynku, to ostatnio trend rozszerzył się o flexitarian – czyli konsumentów, którzy na co dzień stosując dietę wegetariańską od czasu do czasu sięgają po mięso. I w tym momencie okazało się, że osób aktywnie rezygnujących ze spożywania mięsa mamy już ponad 20%. A do tego robi się jeszcze ciekawiej, bo z badań wynika, że po produkty bezmięsne projektowane tak aby jak najpełniej odwzorowywały smak i teksturę mięsa najchętniej sięgają ci, którzy mięso jadają bez żadnych ograniczeń! I tym sposobem z niewielkiej niszy wege robi się całkiem pokaźna półka, która jak widzimy rośnie z roku na rok.

- Trendy ewoluują, ale czy jesteśmy w stanie przewidzieć kierunek w jakim się zmienią?

- Czasem tak, ale czasem jest to niespodzianka. W tym roku spotkała nas największa – czyli Covid. Zamieszanie na rynku spożywczym w marcu spowodowane masowym robieniem zapasów było ogromne. Gdy nastroje opadły, okazało się, że każdy z nas ma spiżarnie wypełnione zapasami, przede wszystkim produktami suchymi jak kasze, makarony, ryże i puszkami. Po trochu zaczynamy te zapasy konsumować. I tu wkracza trend zero waste. Do niedawna rozumiany był przede wszystkim jako dbałość o planetę i generowanie jak najmniejszej ilości śmieci – teraz rozszerzył się o podkategorię „nie marnowania żywności”. A że tej żywności do wykorzystania w najbliższym czasie mamy spore ilości, to producenci zauważyli już ta niszę i rozwijają oferty sosów i dań, które można stworzyć i zjeść w zestawie z tym co mamy w spiżarniach.
Wciąż mamy oczywiście trend dań Convenience food i Ready to Cook. Są to kategorie, które w Polsce rozwijają się nieco oporniej niż w krajach zachodnich, ale i u nas model tradycyjnej Matki Polki, która codziennie musi podać dwudaniowy obiad odchodzi do lamusa. Gospodynie coraz chętniej sięgają po gotowe rozwiązania. Ukłonem w ich stronę jest rozwijanie kategorii w stronę dającą pozór wykonania części pracy samodzielnie – czyli np. przyprawy nie są zawarte w sosie, a dołożone w saszetce do samodzielnego wymieszania.

- Czy możemy przewidzieć w jakim kierunku będą rozwijały się smaki w 2021?

- My oczywiście mamy nasze wyselekcjonowane typy wg których rozwijamy ofertę Promaru na kolejny rok, ale to jest nasza tajemnica handlowa. Na razie to są tajne informacje, z którymi dzielimy się tylko i wyłącznie z naszymi klientami!

- Dziękuję za rozmowę.

udostępnij udostępnij
Agata Milińska, Kay Account Manager
Agata Milińska, Kay Account Manager

CZYTAJ RÓWNIEŻ

TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
15 maja 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
23 stycznia 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
18 sierpnia 2020
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
14 sierpnia 2020