Dania gotowe coraz częściej goszczą na naszych stołach. Jest to kategoria potraw, którą wystarczy podgrzać przed zjedzeniem. Dania nie wymagają żadnych skomplikowanych działań w kuchni. Zazwyczaj wystarcza podgrzanie w piekarniku, mikrofali lub zalanie gorącą wodą.

Ten typ jedzenia jest niezwykle wygodny, ale w Polsce nie cieszy się dobra renomą. Polskie gospodynie tradycyjnie przywiązane do idei domowych obiadów traktują ten rodzaj żywności jako jedna z odmian fast foodu. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy dania gotowe są „śmieciowym jedzeniem”?

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, zwracają uwagę na składniki odżywcze zawarte w posiłkach. Aktualne analizy rynku podkreślają, że coraz więcej producentów dba o dobra jakość dań gotowych do spożycia. Dania są przygotowane z dużej ilości warzyw, z dobrymi tłuszczami. Na opakowaniach podkreślane są prozdrowotne korzyści – wysoka zawartość białka, błonnika, witamin. Wiele z produktów projektowanych jest dla specyficznych grup konsumentów: wegan lub wegetarian, dzieci lub młodzieży. Pojawiły się produkty skierowane do seniorów – jest to grupa konsumentów często prowadząca jednoosobowe gospodarstwa domowe, mająca problem z długim staniem w kuchni – dla nich projektowane są specjalne dania bogate w składniki odżywcze odpowiednie dla ich wieku, i równocześnie miękkie – nie wymagające gryzienia.

Z kolei grupa dzieci i młodzieży szczególnie upodobała sobie dania makaronowe instant. Takie dania również mogą być zdrowe. Jeżeli oprócz makaronu mają duży dodatek suszonych lub liofilizowanych warzyw, naturalnych ziół i przypraw oraz zdrowych tłuszczy, to mogą stanowić zdrowy i pełnowartościowy posiłek dający energie na cały dzień.

Wyraźną tendencja rynkową jest kierowanie tego typu dań do konkretnych grup odbiorców poszukujących specyficznych wartości odżywczych. Posiłki mogą być skierowane do odrębnych grup wiekowych, lub dla sportowców poszukujących bogatego źródła białka lub magnezu i żelaza, dla osób pilnujących poziomu cukru i zwracających uwagę na indeks glikemiczny posiłków. Dla osób odchudzających się lub dbających o zdrowie jelit - z wysoka zawartością błonnika. Dla rekonwalescentów po chorobach - ze składnikami i witaminami wspierającymi odporność.

Na rynku można zidentyfikować mnóstwo grup konsumentów i ich specyficznych potrzeb. Dania gotowe i dania instant powinny bardzo wyraźnie komunikować na etykietach jakie wartości odżywcze i prozdrowotne posiadają – konsumenci chętnie skorzystają z oferty skierowanej „specjalnie dla nich”!

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ

TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
15 maja 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
23 stycznia 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
3 lipca 2020
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
2 czerwca 2020