Trendy na rynku spożywczym systematycznie ewoluują i co roku widzimy nowe mody. Zazwyczaj to nie są rewolucyjne zmiany, bo zmiana nawyków żywieniowych i proces przyzwyczajania się do nowości jest długotrwały. Ale śledząc kierunek zmian jesteśmy w stanie przewidzieć jaki składnik lub smak zostanie „królem sezonu”.

Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2021 największym przebojem będzie… doskonale znana ciecierzyca. Pojawia się we wszystkich opracowaniach tematycznych. Podkreślana jest jej wszechstronność oraz idealne dopasowanie do większości aktualnie obowiązujących trendów.

Ponieważ jest składnikiem znanym na rynku od lat, nie wymaga przełamywania żadnych barier i nie potrzebuje etapu wstępnego, na którym konsumencie badają, próbują i są niepewni. Ciecierzyca z pełnym impetem i z pełną akceptacją rynku może wkroczyć w tym sezonie z całą gamą nowych zastosowań i formatów.

Doceniona będzie przez wegetarian i wegan, przez osoby trenujące – poszukujące dodatkowego źródła białka w swojej diecie. Przez smakoszy przekąsek, przez tych, którzy unikają glutenu lub białka z kurzych jajek.

Ciecierzyca stanowi doskonały, niedrogi składnik, który można wykorzystywać na nieskończoną ilość sposobów. Do tej pory znamy ją głównie w postaci zmiksowanej jako hummus lub falafele. Ale równie dobrze można dodawać ją do wszelkich sałatek, zup, potraw z kasz i maronów. Może stanowić bazę burgerów, klopsów, farszy. Idealnie komponuje się z większością przypraw i mieszanek smakowych słonych i ostrych. Ale równie dobrze smakuje z dodatkiem karmelu lub ciemnej czekolady.

Prażona, pieczona lub dmuchana ciecierzyca jest pyszną, niskokaloryczną przekąską na każdą okazję, zdecydowanie zdrowszą i bogatszą w białko niż tradycyjne chipsy lub krakersy.

Bezglutenowa mąka z ciecierzycy stanowi zamiennik tradycyjnej mąki pszennej. Już od jakiegoś czasu blogi kulinarne pokazują przepisy na śniadaniowe omlety, naleśniki, słone wypieki i paniery przygotowane z takiej mąki.

Osobną kategorie stanowi aquafaba, czyli woda/zalewa z gotowania ciecierzycy. Jej najszerzej wykorzystywaną zaletą jest możliwość ubijania na sztywna pianę – prawie identyczną jak z białka jajka kurzego. Powstają z niej wegańskie bezy i desery. Można ją wykorzystać jako mokry etap panierowania lub bazę do stworzenia wegańskich sosów i dipów, a nawet lodów i musów.

Chyba trudno znaleźć inny produkt roślinny o tak wszechstronnym zastosowaniu i równocześnie tak bogaty w składniki odżywcze!

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ