Kardamon – znana od wieków, jedna z najdroższych i najcenniejszych ekskluzywnych przypraw na świecie. Dlaczego warto włączyć ją do swojej diety i dlaczego wspominamy o niej właśnie dziś? 

Pochodzący z rodziny imbirowatych kardamon ma charakterystyczny, pikantny, cytrynowo-imbirowy i zarazem słodki smak, z lekką korzenną nutą. Dodany do kawy czy kakao nadaje napojom charakteru, a ponadto stanowi idealne połączenie z daniami słodkimi, jak i mięsnymi.  

Co ciekawe, na świecie występuje w trzech różnych rodzajach:
• Elettaria cardamomum tj. kardamon zielony, malabarski, pochodzący z Indii 
• Amomum subulatum tj. kardamon czarny, pochodzący z  Himalajów i Chin
• oraz Aframomum - kardamon spotykany na Madagaskarze i w Afryce.


Swoje znakomite opinie zawdzięcza nie tylko walorom smakowym, ale i właściwościom prozdrowotnym. Już w starożytnych Chinach znano jego zalety stosowania podczas problemów trawiennych (poprzez rozkurczająco-rozgrzewające działanie). W starożytnym Egipcie używano go do poprawy higieny jamy ustnej, gdyż na długo zwalcza nieświeży oddech. 

Ponadto przyprawa ta pomaga w schorzeniach dróg oddechowych (w tym oskrzeli i astmy), łagodzi kaszel, udrożnia zatkany nos, wspiera w walce z przeziębieniem i grypą, jest przeciwwirusowa i przeciwbakteryjna.  Kardamon znalazł także szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, co więcej polecany jest osobom, które chcą zrzucić tkankę tłuszczową. 

Dodatkowo kardamon jest cenionym i jednym ze skuteczniejszych afrodyzjaków. W Indiach uznawany jest za naturalny środek pozwalający na zwiększenie doznań w sypialni. Nie od dziś wiemy, że naturalne przyprawy najlepiej potrafią rozpalić nasze zmysły, stąd wydają się być propozycją nie do odrzucenia w Walentynkowy wieczór.  

W PROMAR nasi eksperci i technolodzy przygotowali gamę produktów zawierających kardamon.
Chętnie przedstawimy ofertę, zapraszamy do kontaktu! 

udostępnij udostępnij

CZYTAJ RÓWNIEŻ

TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
23 stycznia 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
16 stycznia 2024
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
16 stycznia 2023
TRENDY I NOWOŚCI W DODATKACH DO ŻYWNOŚCI
23 listopada 2022