Mimo że większość z nas nie wyobraża sobie życia bez mięsa, ograniczanie jego spożycia na świecie jest tendencją niezaprzeczalną. Badania dowodzą, że taka postawa obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Jest ona również zbawienna dla naszej planety za sprawą mniejszej emisji gazów cieplarnianych. W poniższym artykule pokazujemy, że ruch vege jest tylko jednym z trendów świadomego odżywiania, a radykalnie wykluczanie mięsa z jadłospisu nie jest koniecznością.
Dieta planetarna: zaspokajanie apetytu z myślą o matce Ziemi.
Jednym z trendów, który będzie cieszył się rosnącą popularnością w nadchodzącym roku jest dieta planetarna. Ten styl odżywiania zakłada zróżnicowanie jadłospisu poprzez dominujący udział roślin strączkowych, orzechów, ryb, ziaren oraz owoców i warzyw.
Ideą, która stoi za tym stylem odżywiania, jest konsumowanie posiłków z myślą o zdrowiu i dbałości o planetę. Jak twierdzą naukowcy, w obecnym modelu wytwarzania żywności, produkcja mięsa odpowiada za 60% emisji gazów cieplarnianych na świecie. W diecie planetarnej pokłada się nadzieję na ograniczenie tej liczby.
Osoby, które przeraziła myśl o rezygnacji ze schabowego, mogą być spokojnie — dieta planetarna nie zakłada całkowitej rezygnacji z niego. Zaleca się jednak, aby konsumpcja produktów mlecznych i mięsnych stanowiła jedynie uzupełnienie jadłospisu.
Żywność funkcjonalna: zdrowie na talerzu.
Kolejnym zjawiskiem z obszaru zdrowego odżywiania, które wciąż będzie zyskiwać na popularności, jest poszukiwanie produktów funkcjonalnych w naszych dietach. Produktów, których celem — oprócz samego zaspokajania głodu — jest poprawa naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także zapobieganie powstawaniu rozmaitych chorób.
- Żywność funkcjonalna jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, a także zdrowe kwasy tłuszczowe i błonnik;
- Produkty te chronią przed rozwojem chorób, m.in. poprzez zmniejszanie stanów zapalnych, czy poprawę funkcji poznawczych.
- Wspomagają rozwój dzieci we wczesnych latach życia poprzez obecność składników takich, jak: witamina D3, kwasy tłuszczowe Omega-3, cynk, czy kwas foliowy.
Substytuty mięsa i ryb: tęsknota za cenionym smakiem.
Jak wynika z badań, aż 7 procent Polaków z grupy wiekowej 18 - 29 lat jest na diecie wegetariańskiej, a 1% stanowią weganie. U wielu osób powodem rezygnacji z mięsa nie jest jego smak. Przeciwnie: wiele osób za nim tęskni. Oznacza to, że powstaje tu ogromne pole do produkcji produktów pochodzenia roślinnego, która oddaje walory smakowe produktów mięsnych.
Dzięki dostępnym technologiom można nadawać produktom roślinnym cechy mięsa — zarówno w smaku jak i w teksturze. Składnikami, które najczęściej służą jako zamiennik mięsa są białka roślinne, gluten pszenny, soja i pozostałe warzywa strączkowe.
PROMAR znając trendy i zachowania konsumentów, stworzył produkty na bazie składników roślinnych, które trudno smakiem i aromatem odróżnić od żywności pochodzenia zwierzęcego. Często osoby spożywające regularnie mięso, są zaskoczone, że nasze produkty roślinne tak dobrze oddają te cechy.
Promar od wielu lat już zauważa rosnące zainteresowanie trendami vege i z każdym rokiem wzbogaca swoją ofertę o kolejne roślinne zamienniki dań tradycyjnych pochodzenia zwierzęcego.
udostępnij udostępnij
CZYTAJ RÓWNIEŻ
15 maja 2024
23 stycznia 2024
26 października 2021
20 kwietnia 2021