Rozmowa z Moniką Kuc, Dyrektorem Produkcji w Promar.

- Najnowsza inwestycja Promar to uruchomienie systemu silosowego – do czego on służy w codziennej produkcji? 
- System silosowy to tak naprawdę magazynowanie i transportowanie surowców z magazynu na produkcję. W naszym przypadku to 12 zbiorników, każdy o pojemności 50 m3, czyli 600 m3 - to jest prawie 400 ton surowców przechowywanych w jednym miejscu.Surowce podawane są bezpośrednio na poszczególne linie produkcyjne w odpowiednich ilościach.

- Przechowywane w jednym miejscu – czy wymagało to jakichś specjalnych przygotowań?
- Oczywiście, zanim zainstalowaliśmy silosy, musieliśmy rozbudować zakład i przygotować dla nich specjalną halę. Jak zwykle w Promarze wszystko działo się bardzo szybko. Jej budowa rozpoczęta została w sierpniu 2018 r. wmurowaniem kamienia węgielnego i została ukończona w pół roku. Potem był krótki (co nie znaczy, że łatwy) etap instalacji zbiorników i w dniu 27 marca przyjęliśmy pierwszą dostawę surowca do naszych nowych silosów!

- W jaki sposób silosy zostały włączone w pracę istniejących już linii produkcyjnych?
- Równocześnie z silosami uruchomiliśmy automatyczny system naważania i transportu surowców bezpośrednio do naszych mieszalników. W początkowym etapie uruchomienie wymagało poświęcenia ogromnej ilości czasu i szczególnej współpracy działu produkcji i magazynowania z działem rozwoju i kontroli jakości. Musieliśmy wspólnie opracować nową metodykę planowania i realizowania produkcji oraz wdrożyć ją w codzienne procedury. Możemy powiedzieć, że ten etap mamy już za sobą.

- Warto było?
- Oczywiście, że tak. Uruchomienie systemu silosów stanowi znaczne ułatwienie pracy dla pracowników produkcyjnych i magazynowych. Ma to znaczenie zwłaszcza przy realizacji największych zamówień dla naszych klientów. Zakładaliśmy, że ta inwestycja zwiększy moce produkcyjne o ponad 18% i tak się stało. Szybki załadunek, bezpieczne składowanie i automatyczne przesyłanie setek ton surowców przynosi wymierne efekty.

|- Jak realizowane są dostawy do silosów? 
- Większość surowców trafia do odpowiednich silosów bezpośrednio z autocystern. Znacznie usprawnia to proces przyjęcia i rozładunku surowców, który w praktyce jest automatyczny.

- Czy są jakieś inne korzyści związane z używaniem systemu silosowego?
- Promar w swoich działaniach i planach zawsze przykładał duże znaczenie do ekologii. W tym przypadku ograniczenie odpadów z opakowań surowcowych było ważnym argumentem branym pod uwagę przy decydowaniu o uruchomieniu inwestycji. Oprócz wspomnianego już, mniejszego obciążenia fizycznego pracowników, system transportu i dostaw bezpośrednio do silosów oznacza ograniczenie odpadów – w naszym przypadku o ponad 30%. W skali roku jest to kilkanaście ton odpadów opakowaniowych mniej niż przed uruchomieniem inwestycji!

- A jakie są kolejne plany? 
Kolejne plany rozwoju produkcji już są w fazie wdrażania.. Na pewno damy znać, jak tylko staną się naszą codzienną, produkcyjną rzeczywistością.

- Dziękuję za rozmowę!

udostępnij udostępnij
Monika Kuc, Dyrektor Produkcji w Promar
Monika Kuc, Dyrektor Produkcji w Promar

CZYTAJ RÓWNIEŻ