Rozmowa z Aldoną Kwiecień – Kierownikiem Działu Rozwoju Technologii Żywności.

Czym jest Centrum Aplikacyjne? Z czego wynika jego istotność?

W największym uproszeniu to nasz własny zakład produkcyjny „w pigułce”. Dążymy w nim do wiernego odzwierciedlenia warunków panujących w jego większych odpowiednikach. Specyfika działalności oraz standardy Promar wymagają 100% pewności co do właściwości produktów oferowanych klientom. Dzięki Centrum Aplikacyjnemu urealniamy parametry procesu produkcyjnego, poprzez przeprowadzenie go w praktyce potrafimy wydać rekomendacje dotyczące jego etapów. A pytań jest wiele:  jakich maszyn użyć, jaki czas zaplanować, jaką ustawić temperaturę, kiedy najlepiej dodać przyprawy, czy to co w teorii brzmi dobrze, uda się również w praktyce?

 

Kto tworzy jego zespół?

Centrum Aplikacyjne umiejscowione jest w strukturach Promar w ramach Działu R&D, w Dziale Rozwoju Technologii Żywności. Działa od 2006 roku. Najpierw znajdowało się w centrali Promar w Łomiankach a z chwilą uruchomienia oddziału Zawiercie zostało tu przeniesione do nowych, większych pomieszczeń i doposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia.

Największą siłą CA jest zespół pracujących tu ludzi. Obecnie tworzy go pięciu technologów żywności, z których każdy posiada praktyczne doświadczenie zawodowe w przemyśle spożywczym, głównie mięsnym.  

 

Opowiedz proszę co wchodzi w zakres działań Centrum Aplikacyjnego?

Podstawowym zadaniem CA jest testowanie naszych nowo opracowywanych produktów, tzn. mieszanek smakowych i funkcjonalnych, osłonek alginianowych, itd., poprzez wytworzenie z ich udziałem wyrobów gotowych do spożycia, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do produkcyjnych. W trakcie testów oceniane są nie tylko właściwości smakowe i funkcjonalne mieszanek w wyrobie gotowym, ale również ich wpływ na proces technologiczny (np. rozpuszczalność solanek, łatwość rozprowadzania mieszanek w farszu, itp.)

Wykonujemy także na zlecenie Działu Handlowego produkty gotowe z udziałem naszych indeksowych przypraw i dodatków w celu prezentacji u klientów – taka forma przedstawienia naszych mieszanek to obecnie standard, rzadkością jest prezentowanie samego proszku.

Następną formą działalności CA jest opracowywanie nowych , innowacyjnych  wyrobów gotowych na zlecenie klientów -  oczywiście z użyciem naszych mieszanek smakowych i funkcjonalnych – oraz ustalenie dla nich optymalnych parametrów procesu technologicznego z uwzględnieniem możliwości technologicznych zakładów produkcyjnych. Najciekawsze projekty którymi ostatnio się zajmowaliśmy to wędliny z mięsa ryb, burgery wegańskie i wegetariańskie oraz tzw. produkty „ready to cook”.

Poza powyższym w CA prezentowane są naszym klientom i partnerom handlowym możliwości aplikacyjne niektórych maszyn i urządzeń oferowanych przez Promar. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie testy na linii ConProLink, przeznaczonej do nadziewania różnego rodzaju farszów w osłonki alginianowe.

W CA odbywają się także praktyczne szkolenia i pokazy dla naszych klientów i partnerów handlowych, w zakresie możliwości zastosowań w przemyśle spożywczym produktów Promar

 

Co było dla Was ostatnio największym wyzwaniem?

Wiele kreatywności i wykorzystania naszego doświadczenia wymagało dopracowanie parametrów procesu technologicznego pozwalającego na prowadzenie testów mieszanek smakowych i funkcjonalnych do wędlin surowo dojrzewających typu salami. Najważniejsze w trwającej ok. 6 - 8 tygodni produkcji salami jest utrzymanie odpowiedniego tempa odprowadzania z produktu wilgoci – jeżeli jest zbyt wolne produkt pleśnieje, jeżeli zbyt szybkie na powierzchni tworzy się nieprzepuszczalna warstwa i baton wewnątrz ulega zepsuciu. Poprzez częste pomiary i obserwacje, w ciągu niespełna 2 miesięcy – co uznajemy za sukces - udało się nam dopracować proces na tyle aby można było skutecznie testować nasze mieszanki.

 

Jakie trendy rynkowe obserwujesz?

W ostatnim czasie zdecydowanie panuje trend wege. Coraz więcej klientów – nawet mięsnych – wprowadza do swojego asortymentu takie produkty. Otrzymujemy coraz więcej zleceń opracowania wege kiełbasek, burgerów, nuggetsów. Drugim mocno zauważalnym trendem w produkcji spożywczej są wyroby „ready to cook” zarówno z udziałem mięsa jak i bezmięsne.

 

Dziękuję za rozmowę.

udostępnij udostępnijAldona Kwiecień – Kierownik Działu Rozwoju Technologii Żywności
Aldona Kwiecień – Kierownik Działu Rozwoju Technologii Żywności

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Z życia firmy
20 stycznia 2021
Z życia firmy
25 stycznia 2019