Rozmowa z Robertem Caplewskim - Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży w Dziale Sprzedaży Maszyn

Günther jest firmą o prawie 40 letniej tradycji. Co możemy znaleźć w ich asortymencie?

Günther specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie nastrzykiwarek i masownic. Oferuje szeroką gamę nastrzykiwarek, począwszy od małych 1-igłowych do ręcznego nastrzyku, poprzez serwomotorowe jednogłowicowe nastrzykiwarki do mięs w wykonaniu do 354 igieł aż po dwugłowicowe rozwiązania Tandem i Duo nawet z aż 882 igłami. Specjalną ofertę Günther dedykuje również do nastrzyku drobiowego (do 630 igieł) oraz rybnego (do 650 igieł). Co istotne, nasz partner dysponuje do nastrzykiwarek znakomitymi systemami filtracyjnymi, dostosowanymi do danej aplikacji i oczekiwanych wydajności.
Drugą grupą urządzeń, specjalnością Günthera są masownice próżniowe, uchylne lub poziome w niezwykle szerokim zakresie pojemności i z wyposażeniem przygotowanym do konkretnych wymagań. Uzupełnieniem oferty są urządzenia wspomagające jak stacje przygotowania solanek, nacinarki bagnetowe i rolkowe, transportery taśmowe, stoły podawcze i wibracyjne, urządzenia załadowcze, systemy schładzania solanek.
Dlaczego oferta nastrzykiwarek Günther jest szczególna?

Przede wszystkim jest to niezwykle różnorodna gama maszyn. Od prostych mechanicznych przeznaczonych dla laboratoriów, niewielkich zakładów rzemieślniczych, po najbardziej zaawansowane nastrzykiwarki przemysłowe, umożliwiające niezależną regulację wszystkich parametrów istotnych dla optymalnego nastrzyku dowolnego rodzaju mięsa czerwonego, drobiowego czy ryb. Pragnę podkreślić, że Günther to pionier w dziedzinie zaawansowanych technologii – serwonapędowe nastrzykiwarki są w regularnym programie produkcyjnym tego dostawcy od kilkunastu lat, wyznaczając nowe standardy w tym segmencie. 
Günther zawsze podkreśla, że kluczowym dla delikatnego i precyzyjnego nastrzyku jest rozmieszczenie igieł. Dlatego też, dla poszczególnych zadań możemy wybierać i urządzenia i w niemal każdym modelu, różne, łatwo wymienialne mosty igłowe.
Kolejnym parametrem jest ciśnienie nastrzyku. Jest oczywistym, że niższe ciśnienie solanki wpompowywanej do mięśni to mniejsze oddziaływanie mechaniczne na surowiec, czyli wyrób finalny lepszej jakości. Günther uzyskuje to dzięki krótkiej i możliwie nieskomplikowanej drodze solanki do wypływu z igieł. Determinuje to minimalny przyrost temperatury solanki w czasie procesu, tak istotny parametr dla powtarzalnego i wydajnego procesu.
Absolutną nowością wyróżniającą nastrzykiwarki servo jest system detekcji drożności i uszkodzeń igieł. W przypadku uszkodzenia lub zapchania, na pulpicie sterowniczym pojawia się komunikat - wystarczy wymienić niesprawne, wskazane graficznie igły. Jest to rozwiązanie gwarantujące równomierny i powtarzalny proces nastrzyku, tak kluczowy dla wszystkich nastrzykiwarek.
Günther dużą wagę przykłada do jakości swoich konstrukcji – maszyny są solidnie wykonane, z łatwym dostępem do wszelkich podzespołów. Zaprojektowane tak, aby uniknąć martwych przestrzeni, co przekłada się na najwyższą higienę pracy i obsługi. Niezwykle istotne, niespotykane w urządzeniach innych producentów jest rozdzielenie elementów elektrycznych i elektronicznych od tych pracujących w środowisku mokrym, jak pompa solanki.

Oprócz nastrzykiwarek, Günther specjalizuje się w masownicach. Co je odróżnia od innych dostępnych na rynku?

Przede wszystkim wszechstronność. Zmienne nachylenie bębna w typoszeregu GPS, regulowany komputerowo poziom próżni w bardzo szerokim zakresie, prędkości oraz kierunek obrotów, umożliwiając masowanie od łagodnego do agresywnego. Możliwość integracji z innymi urządzeniami takimi jak: stacje solanki, zbiorniki solanki, automatyczny załadunek i wyładunek masownic oraz niezwykle wygodne mycie urządzeń, to kolejne atuty rozwiązań Günthera.
Unikatowym rozwiązaniem jest system chłodzenia – tylko w masownicach Günther chłodzone jest pełne poszycie bębna – w części tylnej, cylindrycznej i stożkowej oraz w przegrodach wewnętrznych. To zapewnia najskuteczniejsze zarządzanie temperaturą wnętrza masownicy i minimalizuje nakłady energetyczne. 
Procesy wewnątrz bębna poprzez sterownik MC2R podlegają elektronicznemu monitoringowi i zarządzaniu: temperatura, próżnia, przepływ glikolu, kąt nachylenia bębna, dozowanie solanki.

Na ile Günther jest w stanie kompleksowo zarządzać peklownią?

Nastrzykiwarki, masownice, stacje solanek z wymiennikami ciepła czy automatyczne załadunki i wyładunki mogą być wpięte w pełen system nadzoru Günther Pilot. Jest to oprogramowanie kompatybilne dla wszystkich urządzeń wyposażonych w sterowniki MC2R, które mogą być zintegrowane w kompletny, spójny system, zapewniający bieżące zarządzanie całą peklownią. Korzyść jest oczywista – optymalizacja na każdym etapie produkcji, udokumentowana w tabelach czy wykresach.

Promar w ramach marki Promasol oferuje szereg środków funkcjonalnych i solanek. Czy są to substancje, które można aplikować maszynami Günther?

Aby zoptymalizować proces nastrzyku i zagwarantować produkt końcowy najwyższej jakości najlepszym rozwiązaniem są solanki marki Promasol. Są to kompletne mieszanki gotowe wykazujące wysoką wydajność końcową przy niskim koszcie użycia. Solanki są doskonale wchłaniane w produkt. Na etapie pracy urządzeń, czyli pobierania solanki ze stacji, cechują się niewielkim stopniem spienienia. Środki te optymalnie współpracują z maszynami - w trakcie tegorocznej IFFA firma Günther drogę do perfekcyjnego produktu pokazywała jako połączenie swojej technologii z solankami marki Promasol!

Dziękuję za rozmowę!

udostępnij udostępnij

Nastrzykiwarka PI156
Nastrzykiwarka PI156
Nastrzykiwarka PI 750 Duo
Nastrzykiwarka PI 750 Duo
Masownica / Ociekacz GAT 2000
Masownica / Ociekacz GAT 2000
Masownica GPS 10000
Masownica GPS 10000

CZYTAJ RÓWNIEŻ

EN
20 stycznia 2021
Z życia firmy
20 stycznia 2021